top of page

Aile Hekimi - Yenidoğan ilk muayeneBugün Yenidoğan bebeğimizin ilk muayenesinden bahsedeceğiz. Aşağı yukarı her yazımda Aile hekimliğinde en önemli şeyin koruyucu sağlık hizmetleri olduğundan bahsediyorum. Bu bağlamda yenidoğan muayenesi de çok önemli bir konu. Özellikle de Kırsal kesimlerde Çocuk doktoru görmediyse veya çocuk doktoruna ulaşım zorluğu varsa Aile hekiminin dikkatli yapılan muayenesi çok fazla önem kazanmaktadır.

Aile hekimini diğer branşlardan ayıran önemli bir özelliği tek bir alanda hizmet vermemesidir. Yani gebeliğini takip ettiğimiz annenin bebeğini de takip etmek Aile hekimlerinin görevi. Doğumdan ölüme Aile hekimi her noktada takipte.

Şimdi madde madde teknik detaylarıyla Yenidoğan Aile hekimi buluşmasını yazalım.


* Öncelikle bu muayene ilk 1 hafta içerisinde gecikmeden yapılmalı.

* Annenin gebelik sürecinde herhangi bir sorun/hastalık yaşayıp yaşamadığı sorgulanır. Bebeğin kaçıncı çocuk olduğuna bakılır. Gerek sistem üzerinden gerekse de anamnez alınarak.

* Aile de kalıtsal hastalık varlığı, geçmiş gebeliklerinde düşük yada ölü doğum bilgileri varsa öğrenilip programa not edilir.

* Bebeğin anne sütü alıp almadığı, dışkılaması sorulur.

* Emzirme ve bebek bakımıyla ilgili ayrı bir yazımız var ama özetle anneye bu konularda bilgi verilir ayrıca muayene sonrası ebe/hemşire ile de görüşmesi sağlanır.

* Bebek çıplak olarak muayene edilir. Anal atrezi, inmemiş testis, vajinal yapışıklık, göz yaşı kanallları incelenir. Ekstremiteler hareket ettirilerek kontrol edilir. Kardiyolojik muayene yapılır.

* Baş çevresi, kilo, boy ölçülür. Fontanel açıklığı not alınır. Göbek kordonu kontrol edilir.

* Topuk kanı ile ilgili bilgi verilir ve muayene sonunda topuk kanı için ebe/hemşireye yönlendirilir.

* Bebeğin boş aşı takvimi anneye verilir ve aşılar hakkında özet bilgi verilir. Her aşıya geldiğinde bir sonraki aşının detay bilgisi paylaşılır.

* Bebek izlemler ve kilo alımı konusunda bilgi verilir.

* Annenin telefon numarası güncellenir ve ek olarak ulaşılamadığında iletişim kurulabilecek başka telefon numaraları da alınır, sisteme kaydedilir.

* Sisteme kaydedilecek notlar çok önemlidir. Hiçbir nokta atlanmadan yazılması gerekir.

* Anneye işitme, görme testi, Kalça taraması yaptıracağı tarihler kağıda yazılarak açık ve net anlaşılır şekilde verilir. Bunları hangi kurumda yaptırabileceği de not kağıdına eklenir.

* Aile hekimine/Ebe/Hemşiresine ulaşabileceği iletişim bilgileri anneye verilerek uğurlanır.


Yararlı olacağını düşündüğüm aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Aile hekimlerine yönelik döküman, videonun altında link olarak paylaşılmıştır.
Döküman için tıklayınız;

IZLEME_VE_DEGERLENDIRME_EGITIM_REHBERI_KASIM_2019
.pdf
PDF dosyasını indir • 4.52MB

Aşı takvimi247 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Los comentarios se han desactivado.
bottom of page