top of page

GSM operatörleri neden sürekli tarife sunmaz? Tarifeler yürürlükten kalkar?

Türkiye'de 90 lı yıllarda Telsim ve Turkcell isimli iki şirket ile başlayan GSM operatörleri serüveni daha sonra Aria ve Aycell inde katılımıyla 4 şirket olarak devam etti. Sonrasında Aria ve Aycel birleşerek AveA adını aldılar, operatör sayısı 3 e düştü. Son durumda da Avea kendisini Turk Telekom Mobil şeklinde adlandırıyor. Bu 3 GSM şirketinin altyapısını kullanan sanal gsm operatörleriyle beraber 40-50 civarı gsm firması var.

Başlıkta bir soru sorduk, yazımızda bu soruya çözüm yada cevap vermeyeceğiz. Neden böyle yaptıklarını anlamaya çalışacağız.

Teknoloji ilerledikçe 2G sonra 3G en son 4G hayatımıza girdi. Bu süreçte de 5G li günlere geçmek üzereyiz. İnternet hızının artması ile yüksek internet kullanımı başladı. Buna bağlı olarakta birkaç yıl önce MB larla verilen tarifeler yerini GB lı tarifelere bıraktı.

İster istemez tarifelerin sürekli zamana ayak uydurması zorunluluk. Bizim itirazımız buna değil. Bizim anlamadığımız ve itiraz ettiğimiz tarife isimlerinin sürekli değişmesi, yeni abone ile eski abone ayrımı yapılması. Uzun süreli taahhütler, ihtiyaca göre isteyenin istediği zaman tarifeler arası geçiş yapmanın zor olması.

Benim şuan kullandığım Turkcell hattımın taahhütü son ayında. Aynı tarifeye devam etmek istiyorum ama taahhüt yürürlükten kalkmış başka tarife seçmem gerekiyor.

Halbuki ne gerek var, mevcut tarifeme ekleme çıkarma yapın ismi değişmesin aynen devam edeyim.

Bir örneklendirme yapmak istiyorum, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Mesela tarifemin ismi TeknoTarife olsun. Heryöne 1000 dk, 1000 sms, 1 GB haklarım olsun ve 50 lira ödüyor olayım. Tarifenin simini değiştirip beni başka tarifeye yönlendirmek yerine bana bir mesaj atsın, "TeknoTarife 2021 ylında artık 52 lira oldu" desin.

Teknoloji ilerledikçe yüksek GB lı tarifeler devreye girip düşük GB lı tarifeler yürürlükten kalkıyor. Yine aynı şekilde tarifeyi yürürlükten kaldırmak yerine "TeknoTarife 2021 yılında 1000 dk , 1000 sms ve 10 GB haklarla 55 Lira olarak devam edecek" denilsin.

Neden heryıl bu çileyi çektiriyorlar bize anlamak mümkün değil. Bunu 3 operatörde yapıyor malesef. Mevcut tarifeyi güncelleyerek ilerlemek yerine sürekli yeni isimler konuluyor. Bazan aklıma müşterinin kafasını karıştırmak için kasıtlı mı yapıyorlar diyede geliyor. Sanal operatörlerden Bimcell için ayrı bir başlık açmak gerekir. Bimcell bu konuda tam olmasada söylediklerime en yakın operatör. Bimcell in eksiği faturalı tarifelerinin olmaması ve Banka mobil uygulamalarında para yükleme kısmında görünmemesi. Para yüklemek için ya mağaza yada bimcell in kendi internet sitesine girmek gerekiyor.

Turkcell, Turk Telekom, Vodafone ve tüm sanal operatörlere çağrımızdır. Kafamızı karıştırmaya çalışmayın. Aynı tarifeyi yıllarca kullanabilelim. Siz zamana göre revize edin.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page