top of page

Kimlik Tespiti olmadan muayene olmaz..

Yazının başında peşinen söyleyeyim, Bu yazımda bahsedeceğim konu aile hekimlerini ilgilendirmekte olup Acil durumlar için geçerli değildir.

SGK il müdürlüklerine hergün onlarca vatandaş maaşından fazla kesinti yapıldığı veya Eczaneye gittiğinde geçmişten borç çıktığı ama bu borçlarla ilgilerinin olmadığı yönünde başvurular yapmaktaymış.

Peki bu nasıl olabilir?

Tüm kamu kurumlarında çoğu vatandaşların TC Kimlik numaraları kayıtlıdır, alış veriş yaptığınız beyaz eşya mağazası bile fatura keserken TC Kimlik numaranızı ister ve bu şekilde fatura keser. TC Kimlik numarası gizli bir bilgi değildir. Kişinin Adı Soyadı nasıl açık bir bilgiyse Tc Kimlik numarası da o kişinin sayısal ismidir ve açık bilgidir. Yani başkasının TC Kimlik numarasını rahatlıkla ezberleyip bir sağlık kurumuna muayene için başvurabilirsiniz. Eğer giriş işleminizi yapan çalışan, kimlik sormaz, ezberinizden söylediğiniz numara ile işlem başlatırsa başkasının üzerinden gelsin filmler gitsin tahliller, ve nihayetinde de muayene ücreti ve ilaç yüzdeleri TC Kimlik numarasının gerçek sahibinin maaşından kesilir.

SGK ya bu işlem bana ait değil diye başvuran kişilerin bir çoğunda sebep yukarıda bahsettiğim Kimlik Numarası hırsızlarının işidir.

SGK tarafından tebliğ edilen Sağlık Uygulama tebliği; 3.1.2 kimlik tesbiti başlıklı maddesinde ;Kimlik tesbiti yapmadan işlem yapan sağlık personelinden kamu zararı tahsil edilir diyor. Ayrıca savcılıklara suç duyurusunda bulunulacağından bahsediliyor.

Bu bağlamda Kimlik hırsızlarını engellemesi gereken sağlık personelleridir. Yani bizleriz. Tanıdığımız hasta bile olsa her geldiğinde kimliğini sormamız gerekir. Toplum bu alışkanlığı kazanmalı ki, hırsızlar türemesin, masum, primini düzenli ödeyen vatandaş zarar görmesin.

Kimlik taşıma ve Gösterme alışkanlığı biz kimlik sorarsak yerleşir. İleride başımıza daha büyük sorunlar almamak için her gelene kimlik sormalıyız. Tanıdığımız bile olsa kimlik çıkarıp gösterme alışkanlığını edindirmeliyiz. Hem kendimizi hem Vatandaşımızı kimlik sorarak hırsızlardan koruruz.

Huzurlu, sağlıklı, şiddetsiz çalıştığınız günler olması dileklerimle, Hoşçakalın..

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Commenting has been turned off.
bottom of page